Koniec z prądem budowlanym
Umowa na prąd podpisana. Nareszcie. Czekam na "przepięcie" licznika i niższe rachunki
Umowa na prąd podpisana. Nareszcie. Czekam na "przepięcie" licznika i niższe rachunki
Nadal mieszkamy z "prądem budowlanym". Ale powoli zdążamy do celu jakim jest podłączenie do skrzynki docelowej z prądem za który będziemy płacili normalne stawki. Skrzynka w ogrodzeniu już jest, trafostacja wybudowana teraz tylko przenieść licznik, złożyc dokumenty w Enea i podpisać nową umowe ale .... mojemu elektrykowi się nie spieszy! No tak mase dokumentów ma do przygotowania! (żart) A mi bardzo zalezy na czasie. Aż sie boję następnych rachunków a prąd....
Czy dacie wiarę, ze my nadal mamy prąd budowlany? Porażka. Trafostacja dopiero jest budowana, czekamy niecierpliwie na podłączenie i.... niższe rachunki za prąd!
Jeszcze w zeszłym roku, kilku osobom objecałam napisac o kolektorach slonecznych, ich użytkowaniu, ale co było pisać na temat jak to były początki uzywania, nie mielismy doświadczenia.
Nareszcie z dachu opadł zalegający śnieg przykrywający kolektory sloneczne, można zauważyć dużą wydajność kolektorów. przypomne, że mamy próżniowe Turbosolar I. W dzień mało słoneczny spokojnie ogrzewają wodę w zbiorniku do temp. 40st. Ostatnio było kilka naprawde słonecznych dni i sporo ponad 40st. wodę ogrzewały. Dzis jest dzień bardzo szary, pada deszcz i silny wiatr szaleje - a mimo tej pochmurnej aury sterownik wskazuje 31,1st. Temperature wody ustawiona mam na 38st. więc piec gazowy dogrzewa brakującą temperaturę.
Czekam z niecierpliwościa na słoneczne dni i to nie tylko licząc na darmową energię ogrzewającą wodę ale - jak większość z nas mam dosyc tej zimy, bardzo długiej zimy.
Warto zainwestowac w kolektory sloneczne. Na rynku dostępne sa próżniowe i plaskie.
"Kolektory próżniowe i płaskie można uznać za urządzenia o równorzędnych wydajnościach energetycznych tylko w warunkach letnich. Natomiast w warunkach jesienno - wiosennych i zimowych kolektory próżniowe zdecydowanie przewyższają konstrukcje płaskie, sięgając 3 krotnie większej wydajności. Ma to bezpośrednie przełożenie na sumaryczne uzyski energetyczne w całym okresie rocznym. Wyniki badań wyraźnie pokazują przewagę próżniowych rurowych kolektorów słonecznych nad powszechnie stosowanymi kolektorami płaskimi. "
Moim zdaniem plusem płaskich jest to, ze sa tańsze (przy zakupie). Natomiast duzym plusem próżniowych jest to, iż nawet w pochmurny dzień pracują efektywnie - ja to mówie że "solarki ładują energię".
Sądzę, że więcej o kolektorach, ich pracy i efektywności można powiedzieć po uzytkowaniu ich conajmniej kilka lat.
Poczytac można na stronie http://www.makroterm.pl/kolektory,sloneczne.html